sobota, 15 czerwca 2019

Moda na Czarnobyl

Sam temat brzmi po prostu okrutnie i nie na miejscu, ale trudno zaprzeczyć, że jest moda na temat Czarnobyl. HBO po niezbyt satysfakcjonującym finale GOT wypuścił serial Czarnobyl. Nie pamiętam kiedy tak któryś serial parę dni po premierze był na wszystkich językach na świecie.Jest to krótki, bo 5 odcinkowy serial na platformie HBO. Opowiada historie katastrofy reaktora, ale przede wszystkim skupia się na tragedii nie teoretycznie, ale od strony ludzkiej, emocji. "Najgorsze koszmary są takie, które miały miejsce" i w przypadku tego serialu jest to absolutna prawda. Pokazane są przeżycia bohaterów i zmagania się ich z skutkami promieniowania. Również został położony nacisk na stronę polityczną i ogromne zaniedbania ze strony ZSRR, co oczywiście spotkało się ze spora krytyką ze strony państwa wschodniego.
Wierni Rosjanie co chwilę doszukują sie nowych dziur w fabule, bardzo często po prostu na siłe. Według jakiejś informacji chcą już stworzyć własny serial Czarnobyl ;)

Podczas oglądania miałam w sobie naprawdę  wiele emocji. Bardzo szybko można było utożsamić sie z tą historia i chłonąć jej każdą minutę. Boli chyba tu najbardziej fakt błędu ludzkiego i możliwość uniknięcia tej wielkiej katastrofy, gdzie z powodu promieniowania zginęło naprawdę bardzo dużo osób. Bohaterzy nie byli wyidealizowanie, byli to zwykli ludzie, jak my. Ludzie, którzy za czyjąś lekkomyślność przepłacili życiem i jest wśród nich dużo, już dawno zapomnianych bohaterów.


Od strony artystycznej praca kamery, gra aktorska to było absolutnie coś pięknego. Tego serialu nie lubi się za przystojnego bohatera, ładną muzykę. Ten serial się kocha za całokształt jaki stwarza niepowtarzalny klimat. Widać, że nikt tu nie oszczędzał na produkcji. Po tym serialu ma się ochotę poznać bliżej historie tej tragedii. Serialomaniaki pewnie pamiętają, jak po Narcos wyszły chyba z 3 książki w Empiku o Pablo Escobarze. Tu czuje niestety w niedługim czasie kolejny skok na kasę przez popularność tematu.
Zainteresowanie i zgłębienie informacji o tragedii nie jest niczym złym. Sama szukałam informacji oraz oglądałam na yt Urbex History , gdzie chłopaki świadomie i odpowiedzialnie odwiedzili juz bezpieczne strefy Ale "dzikie " odwiedziny miejsca tragedii i robienia tam zdjęć. Uważam, że jest nie na miejscu. Parę fotografów po fenomenalnym rozgłosie serialu pojechało tam ze swoimi modelkami.

Podsumowując uważam, że ta produkcja to może nie arcydzieło, ale kawał naprawdę dobrej roboty. Jeśli ktoś chce obejrzeć coś ambitnego i dobrego to musi obejrzeć ten serial!

16 komentarzy:

 1. Oglądałam cały sezon, warto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. oglądałam:) nietuzinkowy serial wciąga mocno

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam kilka dokumentów o tym wydarzeniu, jeden film a teraz oobejzze serial :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie widziałam wcześniej tego serialu, z pewnością nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Obejrzałam w jeden dzień, mimo że nigdy ten temat jakoś specjalnie mnie nie interesował. Myślę, że to najlepsza rekomendacja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę go obejrzeć koniecznie, ciekawi mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem, jak najbardziej zainteresowana tym tematem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie mam zamiar zobaczyć... ale trochę się boję ;p

  OdpowiedzUsuń
 9. Fantastyczny serial.. Widziałam i czuję się napromieniowana do dziś :/

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałam pierwszy odcinek i powiem, że już rozumiem czemu ludzie mówią że to najlepszy serial wszechczasów ..

  OdpowiedzUsuń
 11. Oglądałam, bardzo fajny. Dość długo czekałam na coś fabularnego o Czarnobylu...

  OdpowiedzUsuń
 12. Obejrzałam pierwszy odcinek i jakoś nie za bardzo mi przypadł do gustu, za to mąż oglądnął całość :)

  OdpowiedzUsuń

Hej misiek! Cieszę się, ze tu jesteś ! Każdy konstruktywny komentarz powoduje uśmiech na mojej twarzy i motywuje mnie do dalszej pracy.
Jeśli będę miała czas, z pewnością odwiedzę Twojego bloga i nie musisz zostawiać linku do niego, na pewno go znajdę ;)